Kategoria

Małe domy


kwi 30 2018 Styl góralski - konsekwencja kluczem do...
Komentarze: 0

Budowa domu jest jednym z celów, jakie stawiają sobie młodzi ludzie, wkraczając w dorosłe życie. Decyzja o stylu, w jakim będzie on wybudowany powinien zgrać się z późniejszym jego wystrojem wewnątrz. Dlatego też zawczasu powinno się przemyśleć oraz przedyskutować ostateczny wygląd budynku. Jednak wybór stylu i ścisłe trzymanie się go nie jest takie proste, jak się na początku wydaje. Zaczynając od przeglądu aktualnych możliwości, naszą uwagę z pewnością przykują domy w stylu góralskim.

Wybór budynku i rozpoczęcie budowy

domy w stylu góralskimDomy z drewna cieszą się niezwykłą popularnością, i to nie tylko na południu Polski. Projekty domów w stylu góralskim są spotykane dosłownie wszędzie, a strony internetowe prześcigają się w oferowaniu coraz to bardziej wymyślnych pomysłów na jego budowę. Taki projekt zazwyczaj kosztuje od jednego do maksymalnie trzech tysięcy złotych. Podstawowe kryteria to:

- cena budowy,

- ilość kondygnacji,

- technologia budowy. Można zaznaczyć dodatkowe opcje, takie jak piwnica, garaże, stajnie dla koni oraz altanki.

Urządzanie swojego gniazdka

Po zdecydowaniu się na domek w stylu góralskim, trzeba już konsekwentnie trzymać się obranego pomysłu, ponieważ dziwnie mogłyby wyglądać w takim miejscu nowoczesne meble lub w stylu vintage. Takie domki to przede wszystkim ciepło, przytulność oraz komfort. W wystroju nie powinno zabraknąć drewna, haftu, kamienia, miękkich tkanin.


mar 26 2018 Dom jednorodzinny może być wyzwaniem dla...
Komentarze: 0

Proste domki jednorodzinne wydają się być jednym z najbanalniejszych przedmiotów pracy projektanta. Od kilka linii, podstawowe, powtarzalne w każdym z projektów funkcje, i praca zakończona. Kolejny nudny projekt przygotowany i wkrótce zostanie na jego podstawie wzniesiony nowy dom. Czy tak musi się kończyć każda tego typu historia? Niekoniecznie.

Pasywny nie znaczy bierny

domki jednorodzinneBardzo duże pole do popisu dla architektów stanowi nowoczesne budownictwo jednorodzinne. Szczególnie zaś na uwagę zasługują tzw. domy pasywne, czyli budynki, które w maksymalny sposób wykorzystują możliwości stwarzane przez naturę, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii i wykorzystać mimochodem energię darmową, przede wszystkim w postaci słońca.

 

Projekt domu pasywnego musi więc zakładać prostą bryłę, duże przeszklenia, brak niepotrzebnych załamań i wypukłości w konstrukcji budynku. Podstawowym orężem architekta w tym wypadku jest zatem ornamentyka, w postaci doboru kolorów, zastosowania elementów wykończeniowych, czy też niebanalnego rozplanowania przeszkleń.

Pasywność domków jednorodzinnych

Pasywne budownictwo kojarzy się w powszechnej świadomości przede wszystkim z obiektami o charakterze ogólnodostępnym, w stylu postindustrialnym, czy też loftowym. Do głów Polaków przebija się jednakże świadomość, że nawet mały dom może być wykonany w tej technologii, będąc jednocześnie wygodny i zachęcający dla oka.

lis 19 2017 Jak kierunki geograficzne wpływają na wybór...
Komentarze: 0

Usytuowanie drogi dojazdowej do naszej działki może mieć ogromny wpływ na możliwe do zrealizowania projekty domu. Spójrzmy, co to może oznaczać w praktyce.

Kompas w dłoń

projekty domu...albo spójrzmy na mapkę. Gdy ustalimy już, na którym kierunku geograficznym biegnie droga, a tym samym - gdzie będzie brama, to zastosujmy się do poniższych rad.

 

1. Droga od strony północnej. W tym przypadku planując projekty domu powinien uwzględniać kuchnię po północnej stronie, sypialnię na wschodzie, a salon na którejś z pozostałych stron.

2. Droga od strony wschodniej. Większość projektów powinna się tu sprawdzić, rozważmy jednak, czy wejścia do budynku nie umieścić od północy - choć wejście od wchodu też jest jak najbardziej sensowne.

3. Droga od strony południowej lub zachodniej. Dość kłopotliwy układ. W miarę możliwości starajmy się, aby projekt domu umożliwiał wkomponowanie wejścia od strony wschodniej, i w miarę możliwości oddalmy dom od ulicy.

Co, jeśli nie znajdziemy gotowego projektu, który spełniałby powyższe wymagania?

Wtedy należy albo pójść na kompromis, albo zamówić projekt indywidualny. Jeśli będziemy bazować na gotowym projekcie od Domy w Stylu, koszty nie powinny być zbyt duże, a zatem warto rozważyć taką możliwość.


lis 16 2017 Proporcje działki a projekt domu - czego...
Komentarze: 0

Jeśli nasza działka ma kształt kwadratu (albo chociaż jest zbliżona do proporcji kwadratu), to mamy duży powód do uśmiechu. Jednak nawet jeśli mieliśmy mniej szczęścia, to nadal w większości przypadków możemy sobie z tym poradzić. Spójrzmy zatem na możliwości.

Kształt działki - przeszkoda lub pomoc

Zazwyczaj działka, na której planujemy naszą budowę ma kształt:

* kwadratu,

* prostokąta,

* lub nieregularny.

 

dom projektyNie należy tego kwadratu rozumieć dosłownie - rzadko zdarza się, że wszystkie boki działki mają rzeczywiście takie same wymiary. Natomiast jeśli proporcje boków nie odbiegają znacząco od powiedzmy 4:5, to nadal można uznać działkę za kwadratową, co daje nam duża elastyczność w doborze projektu (zobacz projekty). Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy proporcje znacząco różnią się od kwadratu.

Budujemy dom projekty na nietypową działkę

Jeśli działka ma kształt prostokąta, to wszystko zależy od tego, jak duża jest działka, a w szczególności: jak szeroki jest wąski jej bok. Gdy działka jest prostokątna, ale duża, to w zasadzie nie stanowi to dla nas żadnego ograniczenia. Jeśli jednak jej wymiary nie są zbyt imponujące, to chcący wybudować domy projekty muszą uwzględniać tę niedogodność. Czasem warto wybrać zabudowę piętrową - będziemy wtedy mieć więcej miejsca wokół domu przy tej samej jego powierzchni. Gorzej, jeśli działka ma kształt nieregularny, wtedy bez projektu indywidualnego może nam się nie udać.


paź 16 2017 Mały i parterowy - jak spełnić marzenie...
Komentarze: 0
projekty małych domówDecyzja o budowie domu nie musi przerażać, ponieważ nie musi wiązać się z olbrzymimi nakładami i skomplikowanym procesem wykonawczym, wymagającym nieprzeliczonych godzin pracy i sił. Wystarczy sięgnąć po projekt małego domu – kompaktowego, funkcjonalnego i ekonomicznego.

Szybko i oszczędnie

Budowa małych domów, szczególnie jeśli są to małe projekty parterowe, to szybkie tempo realizacji. Wiąże się to z brakiem skomplikowanych rozwiązań, mniejsze jest przy tym prawdopodobieństwo popełnienia błędów, które mogą dodatkowo wydłużyć okres budowy. Projekty małych domów to również niższe koszty wznoszenia budynku oraz niższe koszty jego późniejszego utrzymania. To istotne atuty związane z inwestycją we własne lokum.

Małe i wygodne

Projekty małych domów to zazwyczaj konstrukcje oferujące do 100 m2 powierzchni użytkowej - jest to przestrzeń wystarczająca dla typowej rodziny. Choć małe projekty parterowe wymagać mogą czasami większych działek niż projekty budynków kilkukondygnacyjnych, to przy wyborze odpowiedniego projektu wielkość działki może być naprawdę niewielka. 

Małe parterowe domy to ciekawa propozycja np. dla młodych rodzin i dla seniorów - dają niezależność, wygodę i bezpieczeństwo.